Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kitlendi

Facebook hesabınız geçici olarak kitlendi uyarısı ile karşılaşan pek çok Facebook kullanıcısı bulunuyor. Peki, bu uyarı neden ortaya çıkıyor? Facebook hesapları güvenlik açıklarının doğması nedeniyle veya işlem hatalarına bağlı olarak, giriş riski içeren hesap şeklinde tanımlanabiliyor. Bu durumda ise hesaplar geçici şekilde kilitlenebiliyor.

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kitlendi Uyarısı Neden Yapılır?

Facebook hesabının geçici şekilde kitlenmesinin nedenleri aşağıdaki şekildedir:

  • Şifrenin birden fazla kez yanlış girilmesi,
  • Başka birinin hesaba giriş yaptığının anlaşılması,
  • Diğer çeşitli güvenlik açıklarının oluşması,
  • Hesabın kötü niyetli kişilerce hacklenmesi,

Bu gibi durumlarda Facebook hesabı geçici olarak askıya alınabilir.

Facebook Hesabının Geçici Olarak Kitlenme Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook hesabı geçici şekilde kitlenen kullanıcılar "Hesap Doğrulama" yöntemiyle sorunlarına çözüm bulabilirler. Eğer hesabın geçici olarak kitlendiğini belirten uyarı alındıysa, cep telefonu üzerinden doğrulama talep edilebilmektedir. Doğrulama kodu ise cep telefon numarasına SMS ile gelir. Doğrulama kodunun Facebook giriş panelinde ilgili alana yazılması, onaylanması ve ardından hesaba erişim sağlanması mümkündür.

Şifre Değiştirme ile Facebook Hesabı Geçici Kilitlemeyi Kaldırma

Facebook giriş sayfasında yer alan "şifremi unuttum" menüsüne giriş yapılarak, belirli güvenlik adımları tamamlandıktan sonra yeni şifre oluşturmak mümkündür. Yeni şifrenin oluşturulması ardından, daha önce güvenlik ihlali sebebiyle askıya alınan Facebook hesabına yeni şifreyle erişim sağlanır.

Şifre Değiştirme Facebook Hesabınız Geçici Kitlendi Uyarısını Çözmedi

Şifre değişikliği talebine rağmen geçici olarak askıya alınan hesaba erişim yapılamıyorsa, daha farklı bir güvenlik açığı sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu yüzden zararlı yazılımları kaldırmak yöntemiyle hesaba erişim sağlanmalıdır. Geçici olarak kilitlenen Facebook hesabına yukarıdaki yol ile erişim sağlanamıyorsa, güvenlik açığı ciddi boyutta olabilir.

Hesaba giriş sağlanan bilgisayarda virüs bulunması sebebi ile hesaba her giriş yapılmaya çalışıldığında uyarı oluşabilir. Durumu gidermek için Mcaffe veya benzeri anti virüs programları ile cihaz temizlenmeli ve ardından şifre değişikliği yapılarak, Facebook hesabına girilmelidir.

Facebook Hesabım Geçici Kitlendi Ne Zaman Açılır?

Facebook hesabı geçici olarak kitlenenler, doğrulama kodu ile hesaplarına tekrar erişmek istediklerinde dakikalar içinde hesapları açılır. Ancak doğrulama kodu kullanılmaz, Facebook'un destek al, şikayet et menüsünden hesabın tekrar açılmasına ilişkin talep iletilirse, hesap veya gün sonra aktif hale gelir.