Facebook Takipçi Açma/Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Sadece ülkemizde değil dünyanın neredeyse her yerinde en çok kullanılan uygulama olarak da biliniyor. Uzun yıllardır kullanılması ile birlikte birçok yeni güncellemesi de yapılmaya devam edildiğinden dolayı yeniliklere ulaşmak biraz zor olsa da hala her yaş grubuna hitap eden uygulamalardan birisi konumundadır.

Facebook'ta Neler Yapılabilir?

Facebook uygulamasında fotoğraf, video paylaşımının yanı sıra diğer kullanıcılara arkadaşlık isteği gönderebilir veya beğendiğiniz kişi veya sayfaların takipçileri olabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamanın market kısmı üzerinden ikinci el veya sıfır ürünlerinizi satabilir ve bu yolla gelir elde edebilirsiniz.

Bu durum kullanıcılara hem büyük kolaylıklar sağlamakta hem de satıcılar için kolay yoldan birçok kişiye erişim sağlamayı kolaylaştırmaktadır. Peki, birçok kişiye ulaşmak için neler yapılabilir, facebook takipçi açma/kapama işlemi nasıl yapılır?

Facebook'ta Takipçi Açma Nedir, Nasıl Yapılır?

Facebook kullanıcı olan bir kişi arkadaş listesine en fazla 5000 kişi ekleyebilir. Daha fazla takipçi eklenmesi mümkün değildir. Ancak daha fazla kişiye ulaşımı kolaylaştırmak için takipçi açıp kapatma sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Eğer bir kullanıcının arkadaş listesi 5000 kişi ile tamamen dolmuş durumda ise, sayfasını takipçilere şu şekilde açabilir;

  • Giriş bilgileri ile kişisel sayfanıza giriş yapın.
  • Sağ üst kısımda yer alan ok simgesine tıklanır.
  • Açılan sayfada "Ayarlar ve Gizlilik" seçeneği seçilir.
  • Sol kısımda yer alan "Herkese Açık Gönderiler" kısmına tıklanır.
  • Açılan sayfada "Beni Kimler Takip Edebilir" seçeneği tıklanarak, "Arkadaşlarım" olan kısım "Herkese Açık" olarak güncellenir. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra sayfanız birçok kullanıcı tarafından arkadaş olmasanız dahi takip edilebilir konuma gelecektir.

Facebook'ta Takipçi Kapatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Bazı kullanıcılar sayfalarını ticari amaçla kullanabilir veya birçok kişi tarafından ulaşılır olmak isteyebilir. Ancak bazı kişilerde paylaşımlarını sadece kendi belirlediği kişilerin görmesini isteyebilir. Bundan dolayı sayfalarını gizlemek veya takipçilere kapatmak isteyebilirler. Takipçilere açık olan bir sayfayı, takipçilere kapatmak için yukarıdaki adımlar aynı şekilde yapılmalıdır.

Farklı olarak son basamakta yer alan "Beni Kimler Takip Edebilir" seçeneğine tıklandığı zaman "Herkese Açık" olan kısım, "Arkadaşlarım" ile değiştirilmelidir. Bu işlemin ardından sayfanız sadece arkadaşlarınıza açık olacak ve arkadaş olmadığınız hiç kimse paylaşımlarınızı göremeyecek veya takip edemeyecektir.