Hacker Nasıl Olunur?

Hacker nasıl olunur? İnternet ve dijital platformların kullanımı arttıkça en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İnternet üzerinde bulunan sistemleri izinsiz şekilde giriş yapabilme yeteneğine sahip olan bireylere hacker adı verilir. İnternette bulunan sistemlerde var olan zafiyetleri tespit ederek bu sistemlere giriş yapan hackerlar bu zafiyetleri kullanarak sistem üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilirler.

Hacker olabilmek için;

  • Programlama becerilerinin çok iyi olması
  • Mükemmel bir Linux bilgisine sahip olunması
  • İyi bir kriptografi bilgisine sahip olunması
  • Veritabanı yönetim sistemleri konusunda bilgi sahibi olunması
  • Ağ becerilerinin geliştirilmiş olması
  • Sosyal mühendislik tanımının gerekliliklerini yerine getirilmiş olması

Gerekir. Bu becerilerin tamamını geliştirilerek oldukça iyi bir hacker olmak mümkündür.

Hack Nedir?

Hack kelimesinin tam olarak Türkçe karşılığı kırmak demektir. Var olan sistemlere izinsiz şekilde gerçekleştirilen girişleri hack adı verilir. Gerçekleştirilen bu izinsiz girişleri hackerlar yapar.

Hacker Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Direkt olarak hacker olabilmek için net bir bölüm bulunmaz. Ancak iyi bir hacker olabilmek için programlama dilleri, ağ teknolojileri, veri tabanı yönetimi ve İşletim sistemleri konusunda oldukça iyi bir bilgi ve deneyime sahip olmak gerekir. Bu nedenle bu becerileri elde edebileceğiniz bölümleri okuyarak hacker olma yolunda gerekli olan alt yapıyı oluşturabilme imkanı bulabilirsiniz.

Hacker Olmak Suç Mu?

Hackerlar var olan işletim sistemlerine veya internet üzerinde bulunan platformları alt yapısına izinsiz şekilde giriş yapar. Gerçekleştirilen bu izinsiz giriş sonrasında bu platformda ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum gerçekleştirilen hack işlemini suç niteliği taşımasına neden olur.

Ancak etik hacker adı verilen kişilerin internet üzerinde bulunan bu platformlarda bulunan açıkların site sahiplerine bildirmesi ile oluşabilecek sorunların önüne geçildiği durumlar ile de karşılaşılabilir. Bu durumlar bir suç niteliği taşımaz. Hatta gerçekleştirilen bu eylem sonrasında genellikle açık bulunan hektara belirli miktarlarda site tarafından ödüller verilir.

Kaç Çeşit Hacker Var?

Hackerlar Blackhat Hacker ve Whitehat Hacker olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Blackhat hackerlar kötü whitehat hackerlar ise iyi hackerlar olarak bilinir.

Hacker Ne Kadar Kazanıyor?

İnternet üzerinde hacker olarak çalışan bireylerin yaklaşık olarak 100.000 $’a kadar kazançlar elde etmiş olduğu tahmin ediliyor. Bu miktarın önümüzdeki yıllarda daha çok artacağını ve daha büyük kazançlar elde edileceği tahmin ediliyor. Yetenek ve bilgi seviyesi arttıkça elde edilen kazanç miktarı da Hacker olarak çalışan bireylerde artar.