Instagram Hesabım Çalındı - Hacklendi

Birçok kullanıcı Instagram hesabım çalındı - hacklendi başlığı altında, sorunlarına çözüm yolları arar. Instagram güvenli seviyesi yüksek sosyal paylaşım uygulamaları arasında yer alır. Buna rağmen kullanıcı hatalarında ve kötü amaçlı yazılımlarla, kullanıcı hesapları çalınmaktadır. Instagram kullanıcıların güvende kalması için, hesaplarının hacklenmesi durumuna yönelik, çözüm yolları geliştirmiştir.

Instagram Hesabının Çalındığı - Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

Instagram uygulamasında, kullanıcı hesaplarına giriş işlemleri, kullanıcı tarafından oluşturulan benzersiz şifre ile gerçekleştirilir. Kullanıcı uygulamaya girişte;

  • Kullanıcı şifresini hatırlamasına rağmen profiline giriş yapamadıysa, şifresi başkalarının eline geçmiştir.
  • Kullanıcı giriş şifresi ile Instagram profiline giriş yapmasına rağmen, profilinde kendisi ile ilgili olmayan paylaşımlar, bağlantılar oluşturulmuşsa, kullanıcı hesabı hacklenmiştir.
  • Kullanıcı [email protected]’dan e-posta adresiniz değişti iletisi almışsa, bilgisi dışında yapılan bu işlemle, kullanıcı hesabı çalınmış ve çalan kişi kullanıcı e-postasını değiştirmiştir.

Gibi olumsuz durumların oluşmasında, hesabını çaldırmış veya bu yönde girişimde bulunulmuş anlamı taşır.

Instagram Hesabı Çalınan-Hacklenen Kullanıcılar Ne Yapmalıdır?

Kullanıcı şifresini hatırlamasına rağmen giriş yapamadığı durumda, Instagram giriş sayfasından profil giriş işlemeri sırasında şifremi unuttum seçeneğini kullanarak, yeni şifre talebinde bulunur. Bu durumda kullanıcı kendisine iletilen doğrulama kodu ile sisteme giriş yapar. Güvenlik tedbiri olarak şifresini daha güvenli bir şeklide değiştirmelidir.

Kullanıcı e-posta adresinin değiştirildiğine dair ileti alırsa, bu değişikliği geri al işlemi ile e-posta değişikliğini geri alır. Sisteme giriş yaparak, güvenli benzersiz şifre oluşturur.

Belirtilen tüm yöntemler denenmesine rağmen çalınan Instagram hesabını geri alamayan kullanıcılar, Instagram uygulamasında iletişim kanallarını kullanarak, destek linkinden sorunlarını bildirmelidir.

Instagram Hesabı Neden Çalınır-Hacklenir?

Instagram hesabı birçok nedenle çalınabilir. Hesapları en fazla çalınan kullanıcı hesapları, ziyaretçi trafiği yoğun olan kullanıcı hesaplarıdır. Popüler olan bu siteler, fidye amaçlı, kıskançlık nedeni ile gerçekleştirilir. Genel hesap çalma işlemlerine, dikkatsiz kullanıcıların şifresinin doğrudan elde edilmesi ile gerçekleştirilir. Kullanıcı hesabını çalan kişi, ele geçirmiş olduğu hesapla dolandırıcılık suçunu gerçekleştirebilir.

Instagram Hesabı Çalmak – Hacklemek Suç Mu?

Instagram hesabı ve diğer sosyal paylaşım sitelerinin hile ile veya kötü amaçlı yazılım kullanılarak çalınması – hacklenmesi hukuki olarak, kişisel verilerin hukuki olmayan yöntemlerle ele geçirilmesi kapsamında suç teşkil eder. Çalınan hesabın dolandırıcılık veya fidye gidi herhangi bir suçta kullanılması, işlenen suç kapsamında da ayrıca ceza gerektirir.

Instagram Hesabı Çalınan – Hacklenen Kişiler Nereye Başvurmalıdır?

Instagram hesabı çalınan veya hacklenen kullanıcı öncelikle Instagram uygulamasında gerekli girişimlerde bulunarak, hesabını geri alma yöntemlerini denemeli ve bu yönde Instagram destek hattına bildirimde bulunmalıdır. Herhangi bir suçta kullanılsın veya kullanılmasın, hesabı çalan kişilerin tespiti ve cezalandırılması için, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır.