Takipçi Sayısında Yer Alan K ve M Harfleri

Instagram, Tiktok, Twitter gibi sosyal medya kanallarında bazı kullanıcılar, takipçi sayısında yer alan k ve m harfleri ile ne anlatılmak istendiğini merak etmektedir. Bu yazıda bu harflerin ne anlama geldikleri anlatılacaktır.

K Neyin Kısaltmasıdır?

K, aslında bir ağırlık ölçü birimi olan kilo kelimesinin kısaltmasıdır. Kilo olarak kastedilen ölçü 1000 birimi ifade eder. Diğer bir deyişle 1K=1000 sayısına tekabül eder. Kısaca denilebilir ki K ifadesi yerine 1000 rakamı konulabilir. 5K=5*1000 yani 5000 değerindedir.

M Neyin Kısaltmasıdır?

M, Türkçe’de de milyon olarak ifade edilen birimin, İngilizce million ifadesinin kısaltmasıdır. Burada da M ifadesi yerine milyon birimi getirilerek anlaşılır. 60M=60 Milyon gibi.

Takipçi Sayısının K ve M Olarak Görünmesinin Sebebi Nedir?

Takipçi ve izlenme sayısında yer alan K ve M kullanımının sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • Pratik olması
  • Göz yormaması ve söyleyiş kolaylığı
  • Evrensel İnternet dili kullanımı

Örneğin 700M izlenmiş bir Youtube videosunu yazarken ya da söylerken 700000000 gibi kafa karıştırıcı ve özellikle yazı dilinde göz yorucu olmasının önüne geçilmiş olur. Kısaltmaların evrensel dildeki hâllerini kullanma isteği, internet ve sosyal medya dünyasının ulusal boyuttan ziyade küresel boyuta yönelik bir evren olmasından kaynaklanır.

Yabancı takipçi sayısı fazla olan kullanıcıların bin ifadesinin kısaltması olan B harfi yerine K harfini kullanmaları ortak bir sosyal medya ve internet dili kullanılması gerekliliğinin sonuçlarındandır.

100K Görüntüleme Nasıl Yorumlanmalıdır?

Sosyal medya kullanıcıları, paylaştığı gönderilerin ne kadar görüntülendiğini öğrenerek ne kadar etkileşim yarattığını tespit edebilirler. Bir video ya da içerik 100K görüntüleme almışsa 100bin kişiye ya da kullanıcıya ulaştığı anlamına gelir. Bu da sosyal medya kullanıcılarının lehine bir durumdur.

Sosyal Medyada Takipçi Sayısının K veya M Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Ne kadar çok takipçi sayısına sahip olunursa K ve M harflerine ulaşabilmek o kadar ulaşılabilirdir. K ve M derecelerinde takipçi sahibi olmak için takipçi satın almak ya da hesabın reklamını yaparak daha fazla kişiye ulaşma yöntemi uygulanabilir.