Youtube Çocuklar İçin İçerik Üretme

Youtube Çocuklar İçin İçerik Üretme

2015 yılında Youtube çocuklar için içerik üretme ve yayınlama kararı aldı. Kısa sürede yaygınlaşan uygulama, 44 dilde, 146 ülkede kullanılabilir duruma getirildi. Uygulamanın bu özelliğine 21 Nisan 2021 tarihinde izin verildi.

13 yaş altındaki çocuklar için uygun hale getirilen uygulama;

  • 4 yaş ve daha küçük çocuklar için okul öncesi,
  • 5 ile 7 yaş aralığında olan çocuklar için küçük modu,
  • 8 ile 12 yaş aralığına yönelik büyük modu,

Youtube Kids uygulaması içerisinde yer almaktadır. Bu sayede çocuklar yaş gruplarına göre etkinliklerde bulunması, korku, şiddet ve benzeri zararlı yayınlardan etkilenmemesi amaçlanmıştır.

Youtube Çocuk Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

Youtube çocuk uygulamasına, Youtube uygulaması penceresinin sağ üst köşesinde yer alan kullanıcı profilden giriş yapılır. Ayarlar sekmesi altında, ebeveyn ayarlarına tıklanır. Açılan pencerede uygulamadan faydalanacak çocuğa uyun seçim yapılır. Youtube Kids ayarlar bölümünde içerik düzeyi ebeveynler tarafından gerekli ayarlamalara izin verilir. Bu şekilde ebeveynler çocuklarının daha güvenli, daha etkin Youtube kollanmasını sağlarlar.

Youtube Çocuklar İçin Bazı İçeriklere İzin Vermez

Youtube Kids uygulaması içeriklerinde, ücretli ürün yerleştirme içeren videolara, yanıltıcı bilgi içeren veya tıklama tuzağı içeren içeriklere izin vermez. Bu tür içerikler, bir ürünün reklamı, ürün ambalajı, ürün satışının artırılmasına yönelik her türlü içerik olabileceği gibi, başlıkla alakası olmayan, birbiriyle ilgisi olmayan çocuk temaları olabilmektedir. Bu sayede çocukların yanıltıcı bilgilerden uzak tutulması amaçlanır.

Youtube Çocuklar İçin Üretilen İçerikler Nelerdir?

Youtube Kids uygulamasında, çocukların yaş gruplarına göre içeriklerin izin verilir. Ebeveynler uygulamayı çocuklarının düzeyine göre ayarlar. Bu sayede arama yapıldığında belirlenen yaş grubuna göre içerikler sıralanır. Sıralanan içerikler yaş gruplarına uygun müzik, oyun, eğlence, bilgi, kültür, çizgi film, film gibi içeriklerden oluşur. Bu çalışmanın arkasında Youtube teknik ekibi titizlikle çalışır. Aynı zamanda ebeveynlere de kontrol imkanı verilmiştir. Uygun görülmeyen içerikler tespit edildiğinde, ebeveyn bu içeriği engeller.

Youtube Kids Uygulamasını Çocuklar Kontrol Edebilir Mi?

Uygulama penceresinde çocuklar yayınların ses efektlerini, uygulama müziklerini, yayınları, alt yazı seçeneklerini, içerik engelleme fonksiyonlarını, arka planda oynatma fonksiyonunu, çevrimdışı videoları, depolama alanını sınırlandırma işlemini, ebeveynler engellemediği sürece otomatik oynatma işlemlerini yerine getirebilir.

Youtube Kids Uygulamasında Ebeveynlerin Kontrolleri Nelerdir?

Zararlı olduğu düşünülen kanalları, içeriği engelini kaldırma işlemini, içerik düzey ayarını, otomatik oynamayı, geçmişi temizleme, izleme geçmişini izleme kontrollerini sağlar. Bunun yanında uygulamanın ses efektleri, uygulama müziği, yayınlama, alt yazı engelleme, depo alanını sınırlama, çevrim dışı videolar üzerinde kontrolleri sağlayamaz. Bu sayede ebeveynlere kontrol şansı tanıyan uygulama, çocuklara da uygulama içinde hareket serbestisi kazandırmıştır.